Информация

Сексуальні домагання і насилля

Сексуальні домагання - небажані пропозиції сексуального характеру. Уміння протистояти сексуальним домаганням - важливий крок у налагодженні рівноправних стосунків із протилежною статтю.
Іноді такі домагання є ознакою готовності до насилля. Щоб не стати жертвою цього злочину, важливо навчитися передбачати загрозу, уникати небезпечних ситуацій, а також рішуче протистояти посяганням на своє життя і здоров'я.
Злочини сексуального характеру
До них  належать згвалтування і розбещення неповнолітніх.
1. Згвалтування (ст. 152 КК  України): статеві відносини із застосуванням фізичного насильства,  погрози його застосування або з використанням безпорадного стану потерпілої особи (коли жертва перебуває у стані шоку, алкогольного, наркотичного або іншого виду сп'яніння чи доведена ним до такого стану, тобто коли вона не здатна висловити своє небажання на статевий акт),
2. Розбещення неповолітніх (ст. 156. КК України): розпусні дії особи, яка досягла 16-річного віку, щодо особи, якій не виповнилося 16-ти років. При цьому не має значення, хто був ініціатором стосунків,а також характеристика потерпілої особи (наявність попереднього сексуального досвіду тощо).
Сексуальні злочини поєднують у собі фізичне і психологічне насилля. Вони призводять до глибоких психологічних травм, несуть ризики для фізичного здоров'я жертви, різко засуджуються в будь-якому суспільстві й сурово караються законом. В Україні за них передбачена кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на тривалі строки.
Віктимна поведінка

Психологи і криміналісти вважають, що багато злочинів певною мірою спровоковані самими жертвами. Наприклад, якщо хтось іде з дому й залишає ключ під килимком, він наче сам провокує пограбування своєї квартири.
Виникла навіть окрема наука - ВІКТИМОЛОГІЯ (від англ. "victim" - "жертва" і грец.  "логос" - "вчення"). Віктимологи виокремлюють віктимні речі, жести і поведінку. Деякі з них збільшують ризик стати жертвою сексуальних злочинів.
        Віктимні речі - надтокоротка спідничка, відкрите декольте, яскравий макіяж - можуть створити про вас хибне враження і спровокувати гвалтівника;
         Віктимні жести - длірт, двозначні натяки, багатозначні погляди, торкання  - можуть створити враження, що ви не проти інтимних стосунків.
        Віктимна поведінка - їздити "автостопом", підтримувати розмову з малознайомими і нетверезими людьми, приймати запрошення прогулятися в парку або зайти до когось додому, коли там більше нікого немає, брати від незнайомих чи малознайомих людей гроші або подарунки.

ПАМ'ЯТКА 
"ЯК УНИКНУТИ СЕКСУАЛЬНОГО НАСИЛЛЯ"

За можливості уникайте ситуацій, що загрожують сексуальним насиллям.

1. не ходіть вечером самі, особливо в дорогому або надто відвертому вбрані. Уникайте місць, не нема до кого звернутися по допомогу.
2. не відвідуйте дискотеки і вечірки без друзів.
3. уникайте поїздок "автостопом".
4. не розмовляйте з незнайомими чи мало знайомими людьми в невідповідних місцях (на зупинках, в транспорті).
5. не заходьтись до когось у дім чи квартиру, якщо там нікого більше нема.
6.не беріть грошей і подарунків від малознайомих людей.

Тримайтеся з гідністью.

Утримайтесь, особливо з малознайомими людьми, від того, що може бути сприйняте, як ваша легкодоступність і готовність до сексуальних стосунків (загравань, двозначних натяків, багатозначних поглядів, торкань тощо).

Упевнено і недвозначно реагуйте на спроби схилити вас до сексуальних стосунків.

Якщо спілкуєтесь з людиною, яка намагається схилити вас до сексуальних стосунків без застосування фізичної сили (умовляннями, провокаціями, відволіканням від теми, тиском, погрозами), застосовуйте навички упевненої поведінки. Наприклад, наполягайте на своєму і покажіть, що вам це не цікаво. Ідіть з подругою (другом). По змозі негайно зателефонуйте родичам або друзям і повідомте, де ви і з ким. Якщо вони мають автомобіль, попросіть заїхати за вами.

Рішуче захищайтесь, якщо хтось намагається силою змусити вас до сексуальних стосунків.

Якщо хтось намагається застосувати силу, рішуче захищайтесь: кричить, дряпайтесь, кусайтесь, вдарте гвалтівника в пах, вирвіться і тікайте. У разі загрози вашому життю торгуйтеся залежно від ситуації, тягніть час, кажіть що ви хворі, постарайтеся викликати у гвалтівника відразу.


                                         ПАМ'ЯТКА 
                              "Допомога жерві насилля"

У жодному разі не звинувачуйте себе

Стрес після згвалтування характеризується низкою сильних негативних переживань:  почуття провини, сором, безвихідь, неможливість контролювати й оцінювати життєві події, страх через те, що "всі дізнаються", огида до свого тіла.
Якщо гвалтівником був незнайомець, то жертва більшою мірою схильна шукати причину в зовнішніх обставинах. Якщо винуватець - знайомий, то причину вона шукає в собі. Стре при цьому менш гострий, проте триваліший. в обох випадках важливо пам'ятати і повторювати собі: "Це не моя провина. Винен гвалтівник"

Зробіть усе, щоб гвалтівник не уник покарання.

Гвалтівник, хоч би хто він був - родич, знайомий чи незнайомець - небезпечний злочинець.  Його треба зупинити, інакше будуть нові жертви. Тому слід звернутися до поліції. Найкраще йти туди з дорослим, якому можна довіряти.

До обстеження не можна знищувати доказів гвалтування.

До медичного обстеження не можна митися і перевдягатися, знищувати вагомі докази злочину. Інакше гвалтівникові буде легше "виплутатися". Він може заявити, що взагалі нічого не було.

Не відмовляйтеся від медичної допомоги.

Це заходи щодо запобігання вагітності, ВІЛ/СНІД

Не замикайтесь у собі. Не відмовляйтеся від допомоги і уваги.

Не стороніться людей. Це тільки поглибить стрес і негативні переживання. Зверніться зі своєю проблемою до дорослих, яким довіряєте (найкраще однієї з вами статі). Не слід уникати друзів і знайомих - це не ваша провина!
Якщо це сталося з вашим другом/подругою, не залишайте їх на самоті. Оточіть увагою і турботою, залучайте до участі у ваших справах , розвагах.

Комментариев нет:

Отправить комментарий